Konya Döviz ve Altın - Güçlü ve Güvenilir

Altın fiyatlarına enflasyon dopingi

  • ANASAYFA
  • Altın fiyatlarına enflasyon dopingi
Altın fiyatlarına enflasyon dopingi

Altın fiyatlarına enflasyon dopingi

Altın fiyatları, ABD'de enflasyonun beklentilerin üzerinde gelerek 30 yılın zirvesine çıkmasıyla 5 ayın en yüksek seviyesini gördü. Fed'in yakın zamanda faizleri artırmayacağına dair beklentiler de altın fiyatlarını desteklerken analistler sonraki direncin 1.900 dolar olacağını belirtti.

Altın fiyatları, ABD’de enflasyonun beklentileri aşması ve Fed’in yakın zamanda faizleri artırmayacağına dair beklentilerle 5 ayın zirvesine tırmandı. Gram altın ise, Dolar/TL ’nin rekor tazelemesi ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 590 TL’ye doğru ilerledi.

ABD’de tüketici enflasyonu Ekim ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 artarak 1990 yılından bu yana en hızlı yıllık artışı kaydetti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi ise enflasyonda yüzde 5,9’luk bir artış yaşanacağı yönündeydi.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı açıklamada para politikasını sıkılaştırma konusunda sabırlı olacaklarını fakat gerektiğinde enflasyonu indirmek için hazır olacaklarını söylemişti.

Fed'in son toplantısından çıkan karar metninde enflasyonun tümüyle geçici olmadığının düşünüldüğüne dair işaret yer almıştı. Fed açıklamasında, “Enflasyon, büyük ölçüde geçici olması beklenen faktörleri yansıtacak şekilde yüksek” denilmişti.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya ise altının 1.840 dolar sınırını geçtiğini ve sonraki direncin 1.900 dolar olacağını belirterek, "Altının ivmesi, tahvil faizleri düşmeye devam ettiği müddetçe sürecektir" dedi.

Ons altın fiyatı

Bu haftaya 1.819 dolardan başlayan ons altın, ABD enflasyon verisi öncesinde kademeli bir şekilde yükselerek 1.830 doların üzerini görmüştü. Enflasyon verisinin beklenenden yüksek gelmesi ve Fed’in yakın zamanda faiz artırmayacağına dair beklentilerden destek bulan ons altın, 1.865 dolara kadar tırmandıktan sonra perşembe günü 1.847 dolardan işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, dolar/TL’nin çarşamba günü rekor tazeleyerek 9,87 seviyesini görmesi ve küresel altın fiyatlarının 5 ayın zirvesine tırmanmasıyla 588 TL ile rekor tazeledi. Sonrasında hafif bir gerileme kaydeden gram altın, dolar/TL’nin perşembe gününe yine rekor yüksek seviyelerde başlamasıyla 586 TL civarında işlem görüyor.

SİZ DE HABERDAR OLMAK İSTER MİSİNİZ ?

Gelişmelerden ve hizmetlerimizden haberdar olmak için kayıt olun.